Origami przestrzenne z kwadratu
Origami przestrzenne z kwadratu to najsłynniejsza i klasyczna technika składania papieru, która polega na tworzeniu modelu zawsze z jednej tylko kwadratowej płaszczyzny origami. W zależności od zastosowania do budowy modelu liczby zgięć, w technice tej występują formy origami bardzo proste przeznaczone do pracy z dziećmi, modele o bardziej skomplikowanej i mniej symbolicznej strukturze oraz formy tak precyzyjne, iż przy zastosowaniu odpowiedniego koloru papieru wraz z fakturą dobrze, starannie złożony model np. wybranego robaka, niczym się nie różni od prawdziwego żywego stworzenia. Bardzo wielu miłośników tej techniki prześciga się w tworzeniu właśnie skomplikowanych modeli.
Największym mistrzem tej techniki uznanym na całym świecie był nieżyjący już Akira Yoshizawa. Uważał, że w swych modelach oprócz zgięć tworzących kształt zamknięte są dusze przedstawionych przez model postaci. Traktował modele z szacunkiem, jakby były jego dziećmi. Ten wybitny twórca nie ograniczał swej pracy jedynie do manipulacji papierem; aby stworzyć bardzo skomplikowaną cykadę patrząc przez mikroskop studiował strukturę unerwienia insektów. Zamierzał w składanym modelu zawrzeć przy pomocy zgięć jak najwięcej prawdy o prawdziwej budowie cykady. Oczywiście trzeba tu podkreślić, iż Akira Yoshizawa nie tworzył jedynie bardzo skomplikowanych modeli. Jego figurki o mniejszym stopniu trudności również są przykładem wielkiej klasy mistrzostwa, ponieważ mimo prostoty wyróżniają się wielką oryginalnością, lekkością, pięknem kształtu. Nie zawierają w sobie przesady. Klasyczne origami z kwadratu w wykonaniu Akira Yoshizawy to sztuka przepełniona ładem, harmonią i niepowtarzalnym pięknem, którego można się nauczyć jedynie krok po kroku idąc po śladzie mistrza. Modele Yoshizawy układają się w ciągi figur powiązane z sobą w logiczny metodyczny sposób.
Technika origami przestrzenne z kwadratu opiera się na budowie modeli, których fundamentem są bazy wyjściowe, często stosowane jako elementy w innych technikach składania papieru. Zdarza się jednak, iż oprócz modeli powstałych z baz powstają figurki, których kształt twórca wyprowadził stosując jedynie kilka złożeń.
Polskie Centrum Origami stosuje technikę origami przestrzenne z kwadratu w edukacji dzieci i młodzieży. Często składanie form z jednej kartki nauczyciele traktują jako cel rozwoju małych origamistów, którzy już od 3 roku życia w przedszkolu bawią się technikami płaskimi. Klasyczne origami zawiera w sobie wiele cennych walorów edukacyjnych, a szczególnie wychowawczych, które we współczesnym świecie wydają się nam niezbędnym, ważnym fundamentem rozwoju człowieka. Origami przestrzenne z kwadratu budziło, budzi i budzić będzie zachwyt i ciekawość świata. A w wychowaniu „chodzi o to, by rozbudzić w dziecku ciekawość świata i nakierować jego uwagę na dziedziny ważne dla społeczeństwa" – Albert Einstein.