Białostocki Klub PCO

 

Siedziba:  Szkoła Podstawowa Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego 
Adres: 15-795 Białystok,  ul. Palmowa 28
Kontakt: tel. 506 18 16 19,  85 65 34 378,    tel./fax 85 65 31 981
Koordynator: Jadwiga Filipowicz,
origamibialystok@gmail.com

 

     Wschodnia sztuka origami zagościła w progach Szkoły Podstawowej nr  47 w Białymstoku już w 2000 roku. Początkowo zdobyła serca jedynie małej grupki zapaleńców, która cierpliwie składała tradycyjne modele i przeszukiwała Internet w poszukiwaniu nowych wzorów. Z każdym dniem jednak przybywało zainteresowanych i ani się spostrzegliśmy, kiedy organizowane przez nas imprezy stały się znane i chętnie odwiedzane przez miłośników origami z całego regionu. Wtedy właśnie zrodził się pomysł utworzenia w Białymstoku oddziału ogólnopolskiego stowarzyszenia zrzeszającego pasjonatów sztuki origami.
     Uroczysta inauguracja działalności Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami połączona z otwarciem Wystawy Origami pt. „W krainie fantazji” odbyła się 31 maja 2004 roku. Z tej okazji odwiedziła nas Dorota Dziamska - prezes stowarzyszenia, byli też inni ważni goście, przedstawiciele Urzędu Miasta, mediów, nauczyciele z białostockich szkół – sympatycy sztuki składania papieru, rodzice i dzieci.

     Inicjatorkami utworzenia i założycielkami Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami były nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 47 w Białymstoku: Jadwiga Filipowicz, Barbara Grabowska, Bożenna Kuć i Danuta Paniczko.

 

WYSTAWY

     Grono osób zainteresowanych zgłębianiem tajników sztuki origami  wciąż się powiększało. Wpadłyśmy na pomysł, aby zorganizować wystawę prac origami i zaprosić również białostoczan do udziału w tej zabawie. 
     Od 2003 r. przygotowujemy cykliczne wystawy.

     I Wystawa Origami pt. „W krainie bajek i baśni” zgromadziła ponad pięćset prac wykonanych różnymi technikami. Chodziło o to, by pokazać, co można wyczarować z papieru bez dużych wydatków i w każdym miejscu. Pokazaliśmy modele przestrzenne z wielu modułów, origami klasyczne, czyli wykonane z jednej kartki papieru, a także wiele kompozycji płaskich. Nad głowami zwiedzających zawieszone były Baby – Jagi, z pieczar wyłaniały się smoki, a wejścia na wystawę strzegły papierowe kruki. Eksponaty były prezentowane trzy miesiące w SP nr 47 w Białymstoku.  Wystawę odwiedzili przedstawiciele Urzędu Miasta Białegostoku, nauczyciele oraz rodzice i uczniowie. Dziennikarze TVP, Polskiego Radia i regionalnej prasy  przygotowali relacje z wystawy. Zauważono w nich, że zwiedzający nie mogli uwierzyć, iż zaprezentowany na wystawie baśniowy świat został wykonany tylko w wyniku składania papieru, bez wycinania i sklejania jakichkolwiek elementów.

     II Wystawa Origami pt. „W krainie fantazji” zaprezentowana została białostoczanom  w   2004 r. Otwarcie ekspozycji zainaugurowało działalność naszego Klubu.

     III Wystawa Origami „W krainie papierowych cudów” była eksponowana w 2005 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem białostoczan.   Tym razem na korytarzu szkolnym powstała egzotyczna ptaszarnia. Ogromne pawie dumnie rozpościerały bajecznie kolorowe ogony. Nad nimi, na gałęziach rozgościły się piękne rajskie ptaki i papugi. A żurawie, tradycyjny element naszych wystaw, fruwały nad głowami zwiedzających. Dopełnieniem tej bajkowej scenerii były kwiaty. Wystawa rozkwitła dziesiątkami lilii, dzwonków, bratków. W ogromnych kielichach puszyły się bukiety złotych i czerwonych róż. Czym byłby jednak wiosenny pokaz bez kwitnącej forsycji, złotych żonkili czy kwiatów migdałowca? Można tam było znaleźć zwierzęta wykonane technikami origami: słonie, żyrafy, węże, wiewiórki, ale i Kangurzycę z Maleństwem oraz baśniowego jednorożca. Nie zapomnieliśmy o maluchach rozpoczynających swoją przygodę z origami od zabawy z kolorowymi kółeczkami. Ich prace wywoływały ciepły uśmiech większości zwiedzających, a my zobaczyliśmy w nich to, co dla nas najważniejsze - pasję i chęć tworzenia własnych, indywidualnych, niepowtarzalnych wzorów.

     I tak zainicjowana została tradycja organizowania wystaw origami, na których prezentowane są obecnie prace konkursowe uczestników Regionalnego Konkursu „Mistrz Origami”. W 2011 r. roku prezentowana była już IX Wystawa Origami. Jest to świetna okazja dla osób pasjonujących się sztuką składania papieru z całego województwa do wymiany pomysłów i doświadczeń oraz do pochwalenia się swoimi osiągnięciami i umiejętnościami.

 

ŚWIĘTO ORIGAMI

     Regionalne „Święto Origami” to nie tylko wystawa. Białostoczanie doskonale wiedzą, że żadne spotkanie w S.P. nr 47 w Białymstoku nie może obejść się bez wspólnego składania. Podczas zajęć warsztatowych pod okiem animatorów sztuki origami dzieci i dorośli uczą się składać popularne modele origami o różnym stopniu trudności. Na korytarzu, poza oficjalnym planem spotkania tworzą się spontanicznie grupki, w których chętni uczą się nawzajem różnych, znanych im składanek. 

 

KONKURS „MISTRZ ORIGAMI”

     Najwięksi zapaleńcy mają szansę zaprezentowania swoich umiejętności i konfrontacji z innymi biorąc udział w  konkursie origami.

     Od 2006 roku organizujemy Regionalny Konkurs „MISTRZ ORIGAMI”. Jego celem jest  propagowanie sztuki origami jako atrakcyjnego sposobu spędzania czasu wolnego. 
     Adresowany jest do dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów województwa podlaskiego. Co roku odbywa się on pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce, Wojewody Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku. Patronat medialny sprawuje TVP Białystok.

 

NOC MUZEÓWNoc Muzeów 17.05.2008 r.

     W 2008 r. Białostocki Klub Polskiego Centrum Origami prezentował sztukę składania papieru w Muzeum w Ratuszu w Białymstoku podczas Nocy Muzeów. Zwiedzający mogli bezpłatnie podziwiać wystawę pt. „TAJEMNICE CHIŃSKIEGO GENIUSZU. ODKRYCIA I WYNALAZKI.” Stoisko origami cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych jak i dzieci. Z ogromnym zaangażowaniem poznawali oni tajniki sztuki origami do późnych godzin nocnych.

 

AKCJE CHARYTATYWNE

      W 2008 r. włączyliśmy się do akcji charytatywnej zainicjowanej przez TVP Białystok „Pomóż Krzysiowi”. Wspólnie z Kołem Wolontariatu działającym w SP 47 w Białymstoku  zorganizowaliśmy akcję charytatywną na rzecz małego Krzysia chorego na artrogrypozę. 

     Od kilku lat bierzemy udział w Ogólnopolskich Akcjach „Godzina „O” – jak Origami”.
     W 2010 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej GODZINA „O” - jak origami - „W darze dla powodzian”. Wykonaliśmy symboliczne papierowe „domki”, a następnie stworzyliśmy z nich kolorową tęczę przyłączając się w ten sposób do Ogólnopolskiej Akcji „MOSTY ŁĄCZĄ, RÓWNIEŻ TE Z PAPIERU”. Następnie zorganizowaliśmy kiermasz pocztówek świątecznych wykonanych techniką origami, z którego dochód przekazany został dla ofiar powodzi w Jaśle.

     W kwietniu 2011 r. członkowie Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami z całego miasta oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku włączyli się do ogólnopolskiej akcji składania żurawi na znak solidarności z narodem Japonii.

     W maju 2011 r. zorganizowaliśmy kiermasz prac origami na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii. Zaprosiliśmy do udziału w akcji również białostoczan. Zebrane w ten sposób pieniądze zostały przesłane na specjalne konto utworzone dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii w Ambasadzie Japonii w Polsce.

 

WARSZTATY    ORIGAMI Święto Origami 2011 r.

     Od kilku lat zapraszamy wszystkich białostoczan zainteresowanych origami na bezpłatne warsztaty prowadzone przez animatorów tej sztuki zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu.
     Zgłaszają się do nas również nauczyciele, którym podpowiadamy jak można wykorzystać origami na zajęciach w przedszkolu czy w szkole.

 

OBCHODY IX ŚWIĘTA ORIGAMI


    5 marca 2011 r. po raz kolejny Białostocki Klub Polskiego Centrum Origami zaprosił wszystkich chętnych do zgłębiania tajników sztuki origami. IX Święto Origami zgromadziło w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku kilkuset miłośników wschodniej sztuki składania papieru. Jak co roku, z najodleglejszych zakątków regionu przybyli też laureaci (a było ich 120) V Regionalnego konkursu „Mistrz Origami”. Organizatorki Regionalnego konkursu "Mistrz Origami". Od lewej: Bożenna Kuć, Jadwiga Filipowicz, dyr. szkoly Halina Hapunik, Barbara Grabowska, Marzenna Winsko (i nieobecna na zdjęciu Danuta Paniczko).
      Święto Origami to okazja do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. Osiem sal  zamieniono więc na pracownie origami, w których można było nauczyć się składania konstrukcji od prostych po bardzo zaawansowane. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 
     Po trudach warsztatów można było posilić się pysznymi ciastami, owocami i napojami. Dzięki sponsorom z restauracji "Tokyo Sushi" mogliśmy też zaprosić naszych gości na specjały kuchni wschodniej.
     Tegoroczną zabawę z origami wzbogaciliśmy o dodatkowe, wyjątkowe punkty programu.  Właściciele sklepu "Samowar" w Białymstoku przygotowali degustację zielonej herbaty w różnych odmianach smakowych. Aromat świeżo parzonego naparu kusił przechodzących gości i nie pozwalał przejść obojętnie wobec zapachu ananasów, truskawki, cytryny czy mięty.  
     Uwieńczeniem IX Święta Origami był pokaz i mini lekcja kaligrafii japońskiej prowadzona przez Annę Kuligowską Hiroshi Nemoto ze szkoły języka japońskiego "AKARI" w Białymstoku. Posługując się pędzelkami, starannie kaligrafowaliśmy ważne dla ludzi na całym świecie słowo "marzenie", słuchając jednocześnie barwnej opowieści o znaczeniu poszczególnych znaków japońskiego pisma.V Konkurs "Mistrz Origami": I miejsce - praca "Lokomotywa" wykonana z 7 tys. modułów chinskich. Autor: Daniel Zienkiewicz 
     Ważnym punktem Święta Origami jest co roku rozstrzygnięcie Regionalnego Konkursu „Mistrz Origami”. Laureaci przybyli z różnych, czasami bardzo odległych zakątków naszego województwa.
     Moment wręczania dyplomów był bardzo zaskakujący, gdyż okazało się, że nagrody specjalne laureaci otrzymywali z rąk samych sponsorów.  Jedną z głównych nagród konkursu odebrał Daniel Zienkiewicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku, za pracę "Lokomotywa" wykonaną z 7 tysięcy chińskich modułów. Wręczyła mu ją osobiście pani Elżbieta Załuska, dyrektor Podlaskich Zakładów Przewozów Regionalnych. V konkurs "Mistrz Origami": Praca pt. "Zestaw kibica" wykonana przez Kingę Półkośnik z Zespołu Szkół nr 1 w Białymstoku. Laureatka otrzymała nagrodę specjalną Klubu Sportowego Jagiellonia Białystok i Nagrodę Publiczności.
     Wiele emocji wzbudził plebiscyt na Nagrodę Publiczności. Zdecydowaną większością głosów zwyciężyła praca "Zestaw kibica" wykonana przez Kingę Półkośnik z Zespołu Szkół nr 1 w Białymstoku. Laureatka otrzymała nagrodę specjalną Jagiellonii Białystok i Nagrodę Publiczności.
     Było więc mnóstwo atrakcji, a radosne uśmiechy naszych gości pozwalają nam wnioskować, że grono osób pasjonujących się sztuką origami wciąż rośnie, a Święto Origami wpisało się już na stałe w kalendarz imprez Białegostoku. 
     Kolejne Święto już za rok. Będzie okazja do wspólnej zabawy i podziwiania  kunsztu uczestników konkursu „Mistrz Origami”. Każdy może być „Mistrzem”. Potrzeba tylko kartki papieru, dobrego pomysłu i trochę cierpliwości. Zapraszamy!

 
Organizatorzy:
Białostocki Klub Polskiego Centrum Origami i Szkoła Podstawowa nr 47 w Białymstoku

Więcej zdjęć w galerii Klubu Origami w Białymstoku
 


więcej galerii