Światowe Dni Origami
11.11
2011
Światowe Dni Origami
24.10. – 11.11.
Od kilku lat w Polskim Centrum Origami staramy się propagować obchody tych dni, zaproponowanych jako wspólne święto miłośników origami na świecie. Pomysł wyszedł od amerykańskich origamistów, którzy pragnęli w ten szczególny sposób upamiętnić Lillian Oppenheimer (1898-1992), założycielkę Origami USA oraz British Origami Society. Początkowo święto było jednodniowe, związane z datą urodzin dynamicznej popularyzatorki origami; obecnie obchody trwają kilkanaście dni, do 11. listopada, który w Japonii przypomina o idei pokoju jako wartości ważnej dla wszystkich ludzi.
Na stronie internetowej World Origami Days opisana jest idea święta, pomysły na imprezy – od składania w szkole, kościele, uczelni kształcącej przyszłych nauczycieli po zachęcanie do wspólnej zabawy z origami i obdarowywanie modelami osób chorych, przebywających w szpitalach. Można tam także pobrać schematy prostych modeli oraz wydrukować papier do złożenia żurawia z napisem „Światowe Dni Origami” w kilkunastu językach.
Relacje z imprez organizowanych w całej Polsce w poprzednich latach można obejrzeć w galerii Światowych Dni Origami.
Do wykorzystania podczas imprez proponujemy wykonanie pajacyka - logo PCO z prostokąta A4; papier do wydruku
Relacje:
Bydgoszcz
W Zespole Szkół nr 7 w Bydgoszczy obchodziliśmy Światowe Dni Origami, składając modele żurawia oraz żaglówki z napisem „Światowe Dni Origami” w kilku językach. Dzieci ze świetlicy oraz uczestnicy kółek origami zarówno z klas II jak i III i IV bardzo chętnie i żywiołowo składały podane modele pod nadzorem pani Hanny Sobolewskiej. Była to świetna zabawa. Oto kilka fotek z naszego składania.
Dnia 10.11.2011 odbyło się spotkanie Bydgoskiego Klubu Origami „ORIZURU”. Członkowie Klubu zapoznali się z ideą obchodzonych właśnie Światowych Dni Origami (WOD). Poznali historię 12-letniej Sadako Sasaki i jej przyjaciółki Chizuko Hamamoto. Gdy Sadako w 1955 roku zachorowała na chorobę popromienną jej przyjaciółka powiedziała, że jeśli koś złoży tysiąc papierowych żurawi – „senbazuru” – to wyjdzie z każdej choroby. Niestety Sadako zdążyła złożyć przed śmiercią tylko niecałe siedemset żurawi. Jej przyjaciele po śmierci dorobili brakujące żurawie i złożyli wszystkie na jej grobie. Od tego czasu na jej pomniku w Parku Pokoju w Hiroszimie co roku w rocznicę jej śmierci 25 października wieszane są girlandy senbazuru.
Zapoznaliśmy się również z postacią Lillian Oppenheimer – amerykańskiej origamistki – założycielki Origami USA i BOC, której data urodzin pokrywa się z datą śmierci Sadako. Z tych dwóch powodów amerykańscy origamiści zainicjowali obchody Światowych Dni Origami. Po zapoznaniu się tą historią członkowie Orizuru składali papierowe żurawie z okolicznościowymi napisami w różnych językach. Widać to ładnie na naszych zdjęciach.
Również seniorzy – słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UKW w Bydgoszczy pod kierunkiem naszej instruktorki Ani Kuś obchodzili WOD. Można ich obejrzeć na stronie Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Marek Chiberski
Łódź
21.10. Stowarzyszenie Profilaktyki i Resocjalizacji AD REM zorganizowało już po raz piąty Festyn Integracyjny na Osiedlu im. Montwiłła Mireckiego w Łodzi. W tym roku przebiegał on pod hasłem ”Nasz świat w naszych rękach- tworzymy go razem”. I wszyscy składali origami.
25.10. odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej warsztaty origami.