Tydzień Kultury Japońskiej w Białymstoku
08.05
2014
Tydzień Kultury Japońskiej w Białymstoku
Tydzień Kultury Japońskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku odbędzie się w dniach 8-15 maja 2014 r. Jest organizowany we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz instytucją edukacyjną "AKARI Anna Kuligowska. Nauka języka japońskiego i tłumaczenia".
Celem wydarzenia jest zapoznanie jego uczestników z różnymi aspektami japońskiej kultury, głównie dzięki zaangażowaniu mieszkających w Białymstoku znawców i pasjonatów, ale także dzięki udziałowi zaproszonych gości.
Tydzień Kultury Japońskiej odbywa się w ramach przypadającego na ten czas Tygodnia Bibliotek, któremu przyświeca hasło „Czytanie łączy pokolenia”. W związku z tym zaplanowano spotkania i warsztaty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. I tak najmłodsi, a także nieco starsze dzieci, z pewnością chętnie poznają różnice pomiędzy szkołą japońską i polską oraz podstawy języka japońskiego pod nadzorem nauczycieli ze szkoły AKARI, Będą mieli także okazję spróbowania sił w sztuce origami podczas warsztatów prowadzonych przez Białostocki Klub Polskiego Centrum Origami przy Szkole Podstawowej nr 47.
Młodzież i dorosłych serdecznie zapraszamy m.in. na wykład dr. Adama Bednarczyka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat literatury japońskiej oraz na spotkanie z Marcinem Bruczkowskim, autorem powieści inspirowanych doświadczeniami z zagranicznych podróży, między innymi dziesięcioletnim pobytem w Japonii. Ciekawą propozycją są również zajęcia przygotowane przez studentki japonistyki UMK na temat japońskich legend miejskich oraz japońskiej mody.
Wszystkim polecamy zwiedzenie wystawy dotyczącej historii stosunków polsko-japońskich i wystawy eksponatów z kolekcji p. Piotra Januszka z Muzeum Wojska w Białymstoku.
Otwarcie wystawy "95-lecie nawiązania stosunków japońsko-polskich" odbędzie się 8 maja 2014 r. o godz. 13:30 w Holu Wystawowym Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A.
Honorowymi Gośćmi wydarzenia inaugurującego Tydzień Kultury Japońskiej będą: Pan Makoto Yamanaka, Ambasador Japonii w Polsce wraz z Małżonką oraz Pan Daisuke Yamashita, I Sekretarz Ambasady Japonii w Polsce.
Otwarciu wystawy będą towarzyszyły wykłady Ambasadora Japonii w Polsce Makoto Yamanaki oraz dr. Adama Bednarczyka.
Zapraszamy także do wzięcia udziału w pokazie ikebany w wykonaniu p. Ewy Szczesiul. Ponadto, wszystkich planujących wycieczkę do Japonii – i nie tylko - zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz wysłuchania opowieści p. Ewy Witkowskiej o wrażeniach z pobytu w Tokio.
Interesującym wstępem do tegorocznego spotkania z Japonią stał się wykład „Japonia wczoraj i dziś”, który 5 marca 2014 r. wygłosił w Bibliotece Uniwersyteckiej doktor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr Keiichi Yamanaka, Dziekan Szkoły Prawa na Uniwersytecie Kansai w Osace.
Harmonogram Dni Japońskich:
8 maja (czwartek)
godz. 13:30 uroczyste otwarcie wystawy „95-lecie nawiązania stosunków japońsko-polskich” oraz wystąpienie przedstawicieli Ambasady Japonii w Polsce,
godz. 14:00 „Japan of Today & Poland-Japan Relation” - wykład Makoto Yamanaki, Ambasadora Japonii w Polsce,
godz. 15:00 „Literatura japońska w Polsce” - wykład dr. Adama Bednarczyka (UMK w Toruniu).
9 maja (piątek)
godz. 10:00 warsztaty origami (Jadwiga Filipowicz, Ewa Kulikowska - Białostocki Klub Polskiego Centrum Origami),
godz. 18:00 spotkanie autorskie z Marcinem Bruczkowskim.
12 maja (poniedziałek)
godz. 16:00 „Pokolenie podklejonych powiek? Współczesne podejście Japonek do mody i urody” (Dorota Pietruszka, studentka japonistyki UMK w Toruniu),
godz. 17:00 „Japońskie legendy miejskie” (Natalia Kościuch, studentka japonistyki UMK w Toruniu).
13 maja (wtorek)
godz. 10:00 „Szkoła japońska i szkoła polska” – warsztaty (AKARI Anna Kuligowska. Nauka języka japońskiego i tłumaczenia).
14 maja (środa)
godz. 16:00 „Spotkanie z ikebaną” (Ewa Szczesiul, Lucyna Koc),
godz. 17:00 „Tokio z nieco innej strony” – prezentacja zdjęć Ewy Witkowskiej (Biblioteka Uniwersytecka) z podróży do stolicy Japonii.
15 maja (czwartek)
godz. 10:30, 11:30 – „Podstawy języka japońskiego” – warsztaty (AKARI Anna Kuligowska. Nauka języka japońskiego i tłumaczenia).