Godzina „O” – jak origami – żurawie dla Japonii

04.04

2011

Godzina „O” – jak origami – żurawie dla Japonii

Stowarzyszenie Polskie Centrum Origami zaprasza wszystkich swych członków do ogólnopolskiej akcji składania łańcuchów białych i czerwonych żurawi na znak solidarności i współczucia z narodem Japonii. Tragedia, której konsekwencji nie sposób sobie wyobrazić wymaga od wszystkich głębokiego namysłu, zadumy, a przede wszystkim spontanicznego wsparcia, zainteresowania problemem narodu japońskiego w każdej formie, nawet jeżeli gestem tym będzie złożenie papierowego żurawia przez małą dziewczynkę lub chłopca z Polski.

Zachęcamy więc wszystkich nauczycieli, opiekunów kół i klubów origami w szkołach, przedszkolach, świetlicach do składania ponadczasowego symbolu tak bliskiego sercom wszystkich mieszkańców Japonii. Niech łańcuchy biało – czerwonych żurawi zawisną w oknach szkół, przedszkoli.

Proponujemy przeprowadzenie – Godziny O dla Japonii – 4.04.2011 o godzinie 10.00.

Sprawozdanie z akcji Zarząd PCO w formie streszczenia prześle wraz z kondolencjami Ambasadorowi Japonii w Polsce.

Z wyrazami szacunku
Dorota Dziamska
Prezes Polskiego Centrum Origami

Relacja fotograficzna z poszczególnych miejscowości - w galerii

 

 

BIAŁYSTOK

W relacji nadesłanej z Przedszkola Samorządowego Nr 32 opiekunki koła origami zwracają uwagę, że początkowo składanie żurawi odbywało się metodą prób i błędów. Przedszkolaki bowiem dotychczas składały głównie z wykorzystaniem technik origami płaskiego z koła i kwadratu; tylko czasem zdarzała im się forma przestrzenna. Mimo to wiele radości przyniósł przede wszystkim efekt końcowy.
Żurawie składało 10 dzieci i udało się złożyć w sumie 20 sztuk - każdy spróbował wykonać żurawia zarówno w białym i czerwonym kolorze.
Pozdrawiamy bardzo serdecznie - dzieci i nauczycielki (Ewa Korecka i Urszula Oracz) z Przedszkola Samorządowego Nr 32.


Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 47 i członkowie Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami włączyli się do ogólnopolskiej akcji składania łańcuchów białych i czerwonych żurawi na znak solidarności i współczucia z narodem Japonii. Wcześniej rozmawialiśmy z dziećmi o tragedii, jaką przeżywają obecnie Japończycy. Wykonaliśmy wspólne zdjęcia, a następnie łańcuchy biało - czerwonych żurawi umieściliśmy w oknach naszej szkoły.
W akcji wzięły udział następujące klasy z SP 47 w Białymstoku:
 

  • Kl. 0 D - opiekun Agnieszka Myszkowska
  • Kl. I A - opiekunowie Marta Słoma, Agnieszka Świątkowska;
  • Kl. I B - opiekun Marzenna Winsko;
  • Kl. I E - opiekun Jadwiga Filipowicz;
  • Kl. I F - opiekun Bożenna Kuć;
  • Kl. II A - opiekunowie Małgorzata Kuźmicka, Anna Tomaszewicz;
  • Kl. II C - opiekun Ewa Gutowska;
  • Kl. II E - opiekun Barbara Grabowska;
  • KL.III C - opiekun Eliza Kikolska - Wróbel;
  • Kl. III E - opiekun Ewa Kulikowska.


BYDGOSZCZ

W odpowiedzi na apel PCO w dniu 4.04.2011 r., o godz. 10.00, członkowie szkolnych kół origami przy Szkole Podstawowej nr 4 w Bydgoszczy rozpoczęli składanie białych i czerwonych żurawi na znak solidarności z narodem Japonii. Część złożonych żurawi udekorowała szkolny holl, inne powędrowały do rodzinnych domów uczniów. Do akcji włączyli się także nauczyciele obecni na X Bydgoskim Konkursie i Przeglądzie Szkolnych Kół Origami..


BYSZEW

Dnia 04.04.2011 r. o godzinie 10:00 dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół w Byszewie włączyła się w akcję składania papierowych żurawi, by w ten sposób wyrazić naszą solidarność i współczucie z narodem Japonii. Żurawie składało około 200 osób, wykonaliśmy ich ponad 500. Nad wszystkim czuwały Iwona Zawadzka i Monika Kubiak.


CZĘSTOCHOWA

W poniedziałek 4 kwietnia o godzinie 10.00 młodzi miłośnicy origami ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej włączyli się w ogólnopolską akcję składania białych i czerwonych żurawi na znak solidarności z narodem Japonii po strasznym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten kraj.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i zapałem zaginały kolorowy papier, aby ozdobić korytarz szkolny i w ten sposób wyrazić swoje współczucie i jedność z dotkniętymi klęską mieszkańcami Japonii. Podczas składania poznały japońską tradycję obdarowywania się papierowymi żurawiami. Akcję przeprowadziły Agnieszka Kubicka i Izabela Dryfik.


DĄBROWICE

4 kwietnia 2011 r. 10 uczniów klasy V złożyło symbolicznie 50 żurawi pod kierunkiem nauczycielek matematyki: Mirosławy Wolskiej i Agnieszki Sęczkowskiej oraz nauczycielki świetlicy Katarzyny Kasztelan.


Kamień Pomorski

Kamieńskie Szkolne Koło Origami "Izumi" działające w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego przyłączyło się do grona osób poruszonych tragedią jaka dotknęła Japonię. Symboliczne żurawie z przesłaniem życia, zdrowia i pokoju składało czternaścioro dzieci uczęszczających na zajęcia kółka origami. Wykonano 26 żurawi, które wyeksponowano w oknach pracowni.

Choć Japonia jest krajem oddalonym o tysiące kilometrów od Polski to w tym dniu stała się szczególnie bliska naszym sercom.

Relację nadesłała opiekun koła, Joanna Jarząb - Brenda


ŁÓDŹ

Grupa sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 125 włączyła się pod opieką Anny Skwark w składanie papierowych żurawi. Oczywiście najpierw omówiłam z dziećmi temat, podałam cel i uzasadnienie przedsięwzięcia. Wraz ze mną papierowe żurawie składało 19 dzieci. Udało nam się złożyć 24 sztuki. Nasze prace pokazaliśmy grupie pięciolatków i starszaki wyjaśniły młodszym kolegom co i dlaczego składały z papieru. Wszystkie nasze żurawie zawiesiliśmy w szatni naszego p-la, by inne dzieci (również rodzice) mogli je podziwiać. Dzieci z ogromnym przejęciem starały się składać modele dokładnie i bardzo starannie. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich składających.


W Przedszkolu Miejskim nr 206 dzieci składały żurawie pod kierunkiem Magdaleny Górskiej.
Jesteśmy bardzo poruszeni tragedią, która dotknęła mieszkańców Japonii. Podobnie jak wiele innych dzieci w Polsce, postanowiliśmy dać temu wyraz. Podczas składania białych i czerwonych żurawi towarzyszyła nam prawdziwa japońska laleczka. Szybko zorientowaliśmy się, że z Japonią łączą nas barwy narodowe. Potem nasza pani opowiedziała nam jeszcze o tym, jak dawno temu, podczas I Wojny Światowej, polskie sieroty otrzymały pomoc od Japonii. Wdzięczni za to, chcieliśmy dać wyraz solidarności i współczucia, składając łańcuch z żurawi.
Biedronek składających żurawie było 20, potem dołączyły do nas dwie dziewczynki z koła origami. W sumie złożyliśmy 30 żurawi, które zawiesiliśmy w oknie naszej klasy.


Szkoła Podstawowa nr 29 włączyła się w akcję składania żurawi dla Japonii. Składały dzieci w świetlicy z opiekunem Dorotą Sosnowską oraz uczniowie z klasy V z wychowawcą Agnieszką Putą.
Łącznie złożyliśmy 70 żurawi.


W Przedszkolu Niepublicznym PAPIEROWY WIATRACZEK wykonaniem żurawi kierowała Małgorzata Sobolewska-Majerczak. Składały nawet najmłodsze przedszkolaki.


Uczniowie ze szkół Towarzystwa Oświatowego "Edukacja" przyłączyli się do akcji składania białych i czerwonych żurawi. O godzinie dziesiątej dzieci z klasy III c składały w bibliotece figurki żurawi; na przerwach między lekcjami, każdy kto tutaj zawitał wykonał choć jednego żurawia. Do akcji przyłączyły się także dzieci z świetlicy dla klas IV - VI. Łącznie składało ponad stu uczniów, wykonaliśmy około 500 żurawi. Część z nich zaprezentowaliśmy w holu szkoły, pozostałe znalazły się w klasach szkolnych.
Informacja o naszej akcji na stronie: Żurawie dla Japonii oraz Biblioteka szkolna informuje
Relacje nadesłała Jolanta Walkiewicz.


4.04.2011 w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 199 im J.Tuwima pod opieką nauczycielki Alicji Madej, ok. 40 uczniów przyłączyło się do akcji PCO i składało żurawie. Drzwi do sali były otwarte przez 2 godziny, bo chcieliśmy mieć 199 białych i czerwonych żurawi. Część powiesiliśmy na oknie w sali, a pozostałe wykorzystaliśmy do wykonania tablicy informującej o Godzinie „O“ – Żurawie dla Japonii. Na korytarzu przygotowaliśmy także wystawę prac plastycznych wykonanych techniką origami.
Japończykom życzymy siły i zdrowia w dźwiganiu się ze zniszczeń. Wyrażamy żal z powodu utraty najbliższych. Wierzymy, że jutro będzie wolne od trzęsień ziemi, powodzi i osuwisk ziemi.


W poniedziałek 4 kwietnia 2011 o godzinie 10.00 uczniowie klasy IIb i IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 14 włączyli się w ogólnopolską akcję składania białych i czerwonych żurawi na znak solidarności z narodem Japonii po strasznym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten kraj. Dzieci pod opieką p. Elżbiety Pindych i p. Mirosławy Jarmuł składały białe i czerwone żurawie, aby w ten sposób wyrazić swoje współczucie i jedność z dotkniętymi klęską mieszkańcami Japonii.


Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 182 składały żurawie, a później prezentowały je salce terapeutycznej. Akcją kierowały Agnieszka Kośmider i Agnieszka Banasiak


W Przedszkolu Miejskim nr 149 składały przedszkolaki, pracownicy przedszkola i studentki Uniwersytetu Łódzkiego odbywające praktykę.


RZESZÓW

SZKOLNY KLUB ORIGAMI działający w Szkole Podstawowej nr 8 włączył się do akcji składania żurawi. W dniu 4 kwietnia 2011 chcieliśmy złożyć jak najwięcej małych żurawi w kolorach japońskiej flagi – białych i czerwonych. Robiliśmy to w czasie zajęć koła origami, a także podczas długiej przerwy w holu i przed biblioteką. Członkowie Klubu Origami rozdawali karteczki i pokazywali jak zrobić żurawia. Przedłużyliśmy akcję do końca tygodnia zostawiając w bibliotece szkolnej pudełko, do którego można było wrzucać żurawie złożone w domu. 11 kwietnia na zajęciach koła origami liczyliśmy żurawie i nawlekaliśmy je na nitki, tworząc biało-czerwone łańcuchy.
Wspólnie złożyliśmy ok. 510 żurawi.


WARSZAWA

W Szkole Podstawowowej nr 343 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty żurawie składało 12 dzieci i 2 wychowawców w świetlicy szkolnej. Pod kierunkiem Ireny Polewicz zostały złożone 42 żurawie.


Fotografię żurawi wykonanych przez pacjentów Kliniki Rehabilitacji Neurologicznej z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 78 W IP-CZD w Warszawie nadesłała z pozdrowieniami i z nadzieją, że Japonia podniesie się po takiej tragedii. - Elżbieta Nowożycka.


ZELÓW

Stowarzyszenie Polskie Centrum Origami zaprosiło uczniów szkół w Polsce do ogólnopolskiej akcji składania łańcuchów białych i czerwonych żurawi na znak solidarności i współczucia z narodem Japonii. Tragedii, którą został on dotknięty 11 marca tego roku, nie sposób sobie wyobrazić. Składanie tego bardzo ważnego dla Japończyków symbolu zwróciło uwagę uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 na problemy i tragedię dzieci w Japonii.
W ciągu całego dnia członkowie koła origami „Papierowy świat“ na korytarzach naszej szkoły składali z uczniami białe i czerwone żurawie. Na tablicy ogłoszeń, oprócz informacji o trzęsieniu ziemi, pojawiły się informacje o starej japońskiej tradycji senbazuru, czyli tysiąc żurawi oraz o dziewczynce Sadako Sasaki.
Wszystkie wykonane żurawie zostały połączone w sznury utworzyły flagę Japonii. Przez najbliższy tydzień będą ozdobą szkolnego korytarza.


ŻNIN

Zespół Publicznych Szkół nr 1 włączył się do ogólnopolskiej akcji składania łańcuchów białych i czerwonych żurawi na znak solidarności i współczucia z narodem Japonii. Składały dzieci uczęszczające na kółko origami, przebywające w świetlicy po zajęciach lekcyjnych oraz podczas przerw każdy chętny mógł wykonać żurawia. Podczas składania poznały japońską tradycję obdarowywania się papierowymi żurawiami i wyraziły w ten sposób jedność z dotkniętymi klęską mieszkańcami Japonii. Łącznie składało około 50 uczniów, wykonaliśmy 300 żurawi. Część zawiesiliśmy w świetlicy , w oknach a pozostałe zaprezentowaliśmy na holu szkoły.
Akcję przeprowadziły Elżbieta Piechowiak i Violetta Chrzanowska.

powrót