Światowe Dni Origami - 24.10. - 11.11.

11.11

2019

Światowe Dni Origami - 24.10. - 11.11.

 Obchody Światowych Dni Origami w Białymstoku

7 listopada 2019 roku w  ramach Światowych Dni Origami w Szkole Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Komendy Miejskiej w Białymstoku. Dzieci miały okazję wspólnie z policjantkami składać mundur i czapkę policyjną (furażerkę) techniką origami. Na koniec uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki na temat „Jestem bezpieczny i widoczny na drodze”.

Spotkanie zorganizowały: Agnieszka  Bujnowska i Marzenna  Winsko

 

 Zapraszamy do nadsyłania relacji z tegorocznych obchodów Światowych Dni Origami.


 

W dniach 24.10 – 11.11.2015 r. w Przedszkolu Samorządowym nr 68 w Białymstoku w ramach obchodów Światowych Dni Origami został  ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „Wiatraczki”. Nadesłana relacja z wydarzenia.

 


 

Tak podczas XXII KOTE rozpoczęliśmy Światowe Dni Origami!

Relacje z 2014 roku

Relacje z 2013 i 2012 roku

Relacje z 2011 roku

Od kilku lat w Polskim Centrum Origami staramy się propagować obchody tych dni, zaproponowanych jako wspólne święto miłośników origami na świecie. Pomysł wyszedł od amerykańskich origamistów, którzy pragnęli w ten szczególny sposób upamiętnić Lillian Oppenheimer (1898-1992), założycielkę Origami USA oraz British Origami Society. Początkowo święto było jednodniowe, związane z datą urodzin dynamicznej popularyzatorki origami; obecnie obchody trwają kilkanaście dni, do 11. listopada, który w Japonii przypomina o idei pokoju jako wartości ważnej dla wszystkich ludzi.

Na stronie internetowej World Origami Days (www.origami-usa.org/wod) opisana jest idea święta, pomysły na imprezy – od składania w szkole, kościele, uczelni kształcącej przyszłych nauczycieli po zachęcanie do wspólnej zabawy z origami i obdarowywanie modelami osób chorych, przebywających w szpitalach. Można tam także pobrać schematy prostych modeli oraz wydrukować papier do złożenia żurawia z napisem „Światowe Dni Origami” w kilkunastu językach.

W Oddziale Łódzkim PCO Światowe Dni Origami są stałym elementem imprez organizowanych przez animatorów PCO. W tym roku proponujemy poza spotkaniami kół juniorów, wystawami, zaproszeniem do składania rodziców, dziadków, kolegów ze szkoły także pomysł na listy z origami – ponieważ w październiku, od 9. do 15.  trwa także Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.

Jest to akcja zapoczątkowana w 1957 roku Powszechny Związek Pocztowy. Święto to powstało z myślą o pokoju na świecie. Zachęcenie do wymiany listów pomiędzy różnymi kulturami, miało być czymś co zbliży ludzi.

Obecnie polega przede wszystkim na pisaniu listów do chorych dzieci – więcej informacji i propozycje można znaleźć w Internecie. 

My chcemy zaproponować dzieciom z przedszkoli i szkół nawiązanie korespondencji z rówieśnikami z innych placówek i środowisk, wymianę pozdrowień, informacji o sobie, pomysłów na składanki – te najbardziej ulubione – i zabawy z ich wykorzystaniem. Listy nie będą tylko napisane na zwykłej, ale ozdobnie złożonej kartce papieru – sztuka origami dostarcza wiele propozycji takich modeli. I te bardzo efektowne często nie są wcale trudne – przykładem niech tu będzie kartka z listkiem, której schemat zamieszczony jest w książce „Miniorigami” Gay Merill Gross (nie jest to jedyna znajdująca się tam ciekawa propozycja tego rodzaju składanki). W Internecie zaś znaleźć można wiele ciekawych propozycji kart i kopert (słowa: origami+envelope); będą to schematy i filmy instruktażowe.

Zaawansowani hobbyści zapewne spróbują swoich sił w trudniejszych modelach – tak będzie podczas listopadowego spotkania naszego Koła Miłośników Origami przy OŁ PCO. Jako pierwszą złożymy Kartkę z sercem Stanisława Skibińskiego, której sposób wykonania pokazany zamieszczony jest na dalszych stronach naszego pisma.

Oczywiście to tylko propozycja, bo pomysłów na święto origami będzie dużo więcej.

Miło będzie dostać origami-list.

Czy nie są to właśnie łączące ludzi papierowe mosty?

Radosnych Światowych Dni Origami!

 życzy – Grażyna Karasińska-Kraszkiewicz

 

(tekst pochodzi z numeru 7/2010 czasopisama "Origami w Terapii i Edukacji") 

 

do wydrukowania:

schemat wykonania pajacyka - logo PCO

schemat wykonania pajacyka - uproszczona wersja

papier do składania pajacyka - logo PCO

powrót