Skawiński Klub Origami

Szkolne koło origami  działa w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie od dwóch  lat. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Uczęszczają na nie uczniowie klas drugich, trzecich, czwartych i piątych - łacznie około 48 uczniów. Na spotkaniach koła dzieci wykonują formy płaskie i przestrzenne. Tworzą moduły, z których wspólnie budują figury, obrazy, konstrukcje, itp. Dzieci zapoznają się z nowymi technikami origami, a zdobyte w ten sposób umiejętności wykorzystują do wykonywania dekoracji w swoich klasach, uświetnienia świąt i uroczystości szkolnych. 

Origami to pasja, ale także wspaniały sposób na odpoczynek i relaks. Taką pasjonatką, od której wszystko się zaczęło jest Małgorzata Pachołek. Ona organizowała kursy dla nauczycieli oraz spotkania twórcze z origami dla dzieci i rodziców.

Podsumowaniem naszej pracy było zorganizowanie gminnego konkursu origami, w którym wzięło udział 9 szkół: SP 1 Skawina, SP 4 Skawina, SP 5 Skawina, SP Borek Szlachecki, SP Polanka Hallera,  SP Zelczyna, SP Pozowice, SP Wielkie Drogi oraz Gimnazjum nr 2 w Skawinie.

Festiwal Origami i Rękodzieła Artystycznego w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie odbył się 19 maja 2011 roku pod patronatem  Burmistrza Miasta i Gminy Skawina inż. Adama Najdera, Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Polskiego Centrum Origami.
Honorowym gośćmi byli: mgr Paweł Kolasa - zastępca Burmistrza M i G Skawina, pani Małgorzata Kopeć - Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii , pani Dorota Dziamska - Prezes Polskiego Centrum Origami oraz pani Jadwiga Gruca - prezes Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a także przewodnicząca osiedla korabnickiego p. Elżbieta Panek, p. Halina Dulemba, p. Danuta Rusek, dyrektorzy szkół, nauczyciele, laureaci konkursów oraz dzieci zaproszone na warsztaty.

Zorganizowany Festiwal był podsumowaniem pracy koła origami oraz działań profilaktycznych prowadzonych przez szkołę w ramach arteterapii dla uczniów. Festiwal rozpoczęło przedstawienie profilaktyczne „W pokoju” przygotowane przez  przez uczniów klas szóstych. W scenkach poruszono główne problemy z jakimi spotykają się młodzi ludzie w codziennym życiu oraz sposoby przeciwstawiania się i budowania pozytywnych relacji oraz emocji w najbliższym środowisku: rodzinie, szkole, grupie rówieśniczej. Całość przedstawienia zakończył występ uczniów klasy trzeciej, grających melodię na flażoletach.

Następnie nagrodzono uczniów biorących udział w gminnych konkursach origami i rękodzieła artystycznego. Piękną wystawę prac origami  uczniów naszej szkoły  oraz wystawę pokonkursową przygotowała Małgorzata Pachołek. Prace były bardzo piękne i ciekawe, większość z nich możecie podziwiać na zdjęciach.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich nauczycieli do udziału w spotkaniu prowadzonym przez panią Dorotę Dziamską. W tym czasie dzieci podzielone zostały na dwie grupy i wzięły udział w warsztatach origami prowadzonych przez Małgorzatę Pachołek – organizatora tychże warsztatów  i w warsztatach z haftu prowadzonych przez Jadwigę Pierzchałę i panie ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art. Po trudach nauki zarówno uczniowie jak i nauczyciele udali się na poczęstunek.

O naszym festiwalu było głośno w Gminie Skawina. Nie przypuszczaliśmy, że festiwal  będzie dla wszystkich aż tak dobrą zabawą i okazją do zachęcenia innych do składania origami. Wtedy właśnie powstał pomysł założenia oddziału origami z siedzibą w naszej szkole.

W dniu 26.05.2011 w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie odbyło się zebranie założycielskie Skawińskiego Klubu Polskiego Centrum Origami. Na koordynatora oddziału wybrano panią Małgorzatę Pachołek. W skład osób ją wspierających weszły panie: Katarzyna Dudek, Małgorzata Pałka i Ewelina Paluchowska.
Mamy już wielu sympatyków i mamy nadzieje, że będzie ich jeszcze więcej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu  w galerii.