Rzeszowski Klub Origami

Rzeszowski Klub Origami powstał 16 października 2004 r. z inicjatywy nauczycieli i trenerów systemu Edukacja przez ruch. Początkowo jego siedzibą było Przedszkole Publiczne Nr 11, a od maja 2005 r. stała się nią Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Klub zrzesza nauczycieli przedszkoli, różnego typu szkół, instruktorów domów kultury – miłośników sztuki origami. Niemal od samego początku działalności jego członkowie prowadzą raz w miesiącu warsztaty dla zainteresowanych nauczycieli. Cieszą się one dużą popularnością w środowisku. Dwa razy do roku organizowane są również konkursy plastyczne o zasięgu wojewódzkim przebiegające pod ogólnymi hasłami: „Wiosna w papierowym ogrodzie” i „Zima w papierowym ogrodzie”. Konkursy te organizowane są we współpracy z domem kultury „Pobitno” będącym filią Rzeszowskiego Domu Kultury, którego Dyrekcja od początku działalności Klubu służy życzliwą pomocą i wsparciem. W konkursach biorą udział dzieci i młodzież od 5 do 15 roku życia, a setki wpływających prac można podziwiać na dorocznych wystawach.

Członkowie Klubu włączają się również w inicjatywy lokalne i związane z działalnością Polskiego Centrum Origami. W 2007 r. braliśmy udział w Festiwalu Origami Polska. W czerwcu tego roku p. Dorota Dziamska otworzyła w ramach Festiwalu wystawę popularyzującą klasyczne formy origami w ujęciu Steve’a i Megumi Biddle. Odbył się również cykl warsztatów dla dzieci, rodziców, studentów i nauczycieli pod hasłem „Origami jako forma wspierania edukacji”. Miało miejsce także podsumowanie działalności Dziecięcych Kół Origami działających na terenie Rzeszowa i okolic. 
 
W czerwcu 2009 r. w ramach promocji wystawy „Historia Chińskiej Porcelany” w Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie instruktorzy i wolontariusze z naszego Klubu zapoznawali zainteresowanych zwiedzających sztuką origami.
 
Członkowie Klubu prowadzili również warsztaty origami dla dzieci w ramach imprez organizowanych przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie („Urodziny Misia Uszatka” i in.).
 
W dniach 14-15 maja 2011 r. członkowie Klubu włączyli się aktywnie w obchody III Rzeszowskiego Święta Hanami zorganizowanego przez Kyoto Sushi Restaurant z Rzeszowa  i jej właściciela pana Rafała Przywarę. Impreza odbywała się w Centrum Handlowym „Nowy Świat”. W ciągu dwóch dni święta członkowie Klubu prowadzili warsztaty origami dla wszystkich chętnych. Przeprowadzili również akcję składania tradycyjnych papierowych żurawi na znak solidarności z poszkodowanymi w trzęsieniu ziemi mieszkańcami Japonii. Odbyła się także aukcja prac przygotowanych przez członków i sympatyków rzeszowskiego Klubu PCO. Dochód z niej został przeznaczony na pomoc dla mieszkańców miasteczka Kesennuma, które najbardziej ucierpiało w ówczesnym kataklizmie. Patronat honorowy nad rzeszowskim świętem Hanami objęły Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Fundacja Kyoto z Krakowa.  
 
W październiku 2013 r. członkowie Klubu przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla rodziców i dzieci – uczniów SP-17 w ramach realizowanego w placówce projektu „Razem bezpieczniej, razem weselej w SP-17 w Rzeszowie”.
 
Z roku na rok członkowie Rzeszowskiego Klubu Origami podejmują nowe formy aktywności mające na celu propagowanie sztuki origami w naszym mieście.   
 
Zarząd klubu:
Koordynator -   Dorota Kurecka-Wójcik
Sekretarz -   Małgorzata Bober
Członkowie zarządu – Iwona Biśto i Alina Cząstkiewicz
Kontakt   warsztaty.origami@onet.pl   lub  dori710@o2.pl
 
  
 

więcej galerii