Origami modułowe z koła

Origami modułowe z koła to technika składania papieru mało jeszcze znana. Być może dlatego, iż nieklasyczne płaszczyzny origami nie są jeszcze tak wielką inspiracją jak kwadrat dla poszukiwaczy modeli. Papierowe formy w tej technice zbudowane są zawsze z odpowiedniej liczby modułów, które należy połączyć. Najatrakcyjniejsze modele tej techniki powstają po połączeniu modułów, które łączą się nie przy pomocy kleju, ale za pomocą papierowych patek, kieszeni, zakładek blokujących możliwość rozłożenia się formy. 

 

Osoby bawiące się modułami wiedzą, iż technika ta wymaga wielkie precyzji, dokładności, staranności, ponieważ moduły składające się na daną formę muszą idealnie do siebie pasować. Twórca modelu w technice origami modułowe z koła ustala proporcje użytych do składania płaszczyzn origami. Czasami wszystkie użyte do budowy modelu koła mają taką samą powierzchnię (patrz np. kwiat). Bywa, iż model został zbudowany z dwóch rodzajów modułów o innej płaszczyźnie wyjściowej. Jednak pomiędzy płaszczyznami pozostaje proporcja, którą trzeba zachować gdy chcemy powiększyć lub zmniejszyć model. 

 

Edukacyjnych walorów technik modułowych origami jest bardzo wiele. Techniki te z uwagi na wielokrotne powtarzanie składania tego samego modułu dają się w sposób bardzo użyteczny zastosować do pracy w większej zbiorowości dzieci czy młodzieży. Bardzo często moduły, z których ich twórca wykonuje przestrzenny model służą do innego celu: do budowy ciekawej dekoracji, scenografii itp. 

 

Rozwiązania, które odkrywają na płaszczyźnie zabawy modułami dzieci są niewiarygodne i bardzo zaskakujące. Bez przymusu i z ochotą dzieci manipulują, przekształcają i tworzą konstrukcyjne nowe projekty potwierdzając jednocześnie kolejne pedagogiczne mądre przesłanie Alberta Einsteina:
„Całkowicie błędne jest myślenie, że przymusem i odwoływaniem się do poczucia obowiązku można wyzwolić w ludziach radość poznawania i poszukiwania.”

Zapewniamy, iż wielką radość poznawania i poszukiwania czerpać można z zabawy origami modułowym.